Yageo RT1210BRD07390RL
RT1210BRD07390RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1210BRD07390RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/4W 1210
Datasheet Download
RT1210BRD07390RL.pdf
Availability of RT1210BRD07390RL
QUANTITY
RT1210BRD07390RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1210BRD07390RL
Internal Part NumberEIS-RT1210BRD07390RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1210BRD07390RL
Related LinksRT1210BR, RT1210BRD07390RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1210BRD07390RL Details Description
Related parts for RT1210BRD07390RL
JUMPER-H1507TR/A3049A/H1505TR 5" datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-SOIC datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder Paste datasheet.pdf
BS II DUAL datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT SIM RLLR LVR datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf