HellermannTyton RT150MEP0X2
RT150MEP0X2 picture photo
Mfg. Part Number
RT150MEP0X2
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
HD CABLE TIE 175LB. 21.06"
Datasheet Download
RT150MEP0X2.pdf
Availability of RT150MEP0X2
QUANTITY
RT150MEP0X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RT150MEP0X2
Internal Part NumberEIS-RT150MEP0X2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
SeriesRT150
Packaging25 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Releasable
Bundle Diameter5.91" (150.00mm)
Length1.76' (535.00mm)
Width0.346" (8.80mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength175 lbs (79.3 kg)
Features-
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT150MEP0X2
Related LinksRT150, RT150MEP0X2 Datasheet, HellermannTyton Distributor
RT150MEP0X2 Details Description
Related parts for RT150MEP0X2
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 20SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 2012 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf