| Internal Part Number | EIS-RT424009 | |
| 3D Model | RT424009.pdf | |
| Standard Package | 20 | |
| Category | Relays | |
| Family | Power Relays, Over 2 Amps | |
| Series | RT2, SCHRACK | |
| Packaging | Tube | |
| Relay Type | General Purpose | |
| Coil Type | Non Latching | |
| Coil Current | 45mA | |
| Coil Voltage | 9VDC | |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) | |
| Contact Rating (Current) | 8A | |
| Switching Voltage | 400VAC - Max | |
| Turn On Voltage (Max) | 6.3 VDC | |
| Turn Off Voltage (Min) | 0.9 VDC | |
| Operate Time | 8ms | |
| Release Time | 6ms | |
| Features | Insulation - Class F, Sealed - Flux Protection | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Contact Material | Silver Nickel (AgNi) | |
| Coil Power | 400 mW | |
| Coil Resistance | 200 Ohms | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | RT424009 | |
 | OX472K | RES 4.7K OHM 1W 10% AXIAL | datasheet.pdf | |