TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RT424024
RT424024 picture photo
Mfg. Part Number
RT424024
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V
Datasheet Download
RT424024.pdf
Availability of RT424024
QUANTITY
RT424024 Order Process
Ship out your order
Specifications of RT424024
Internal Part NumberEIS-RT424024
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
3D Model6-1393243-8.pdf
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesRT2, SCHRACK
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)8A
Switching Voltage400VAC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time8ms
Release Time6ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
Coil Power400 mW
Coil Resistance1.44 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT424024
Related LinksRT42, RT424024 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
RT424024 Details Description
Related parts for RT424024
IC TXRX TIA/EIA LP RS-485 8SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W DO41 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 5/16" datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 270K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
IC AMP POST PECL 3.3V/5V 10MSOP datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .178M 4POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.15 OHM 1% 10W datasheet.pdf
MICRO 21C S 18" WHT datasheet.pdf