TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RT424F24
RT424F24 picture photo
Mfg. Part Number
RT424F24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V
Datasheet Download
RT424F24.pdf
Availability of RT424F24
QUANTITY
RT424F24 Order Process
Ship out your order
Specifications of RT424F24
Internal Part NumberEIS-RT424F24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesRT2 Bistable, SCHRACK
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current16.7mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)8A
Switching Voltage400VAC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
Coil Power650 mW
Coil Resistance886 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT424F24
Related LinksRT42, RT424F24 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
RT424F24 Details Description
Related parts for RT424F24
RES 500 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SMA/SMA-RA 24" RG-142 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:1 4.5GHZ 16MLF datasheet.pdf
KIT MINI-FIT SR WTW WTB 10MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 6A P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 110PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
ADAPTER F/F 2.9MM BULKHEAD 40GHZ datasheet.pdf