Richtek USA Inc. RT8497GS
RT8497GS picture photo
Mfg. Part Number
RT8497GS
Manufacturer
Product Category
PMIC - LED Drivers
Brief Description
IC LED DRIVER CTRLR
Datasheet Download
RT8497GS.pdf
Availability of RT8497GS
QUANTITY
RT8497GS Order Process
Ship out your order
Specifications of RT8497GS
Internal Part NumberEIS-RT8497GS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - LED Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeAC DC Offline Switcher
TopologyStep-Down (Buck)
Internal Switch(s)Yes
Number of Outputs1
Voltage - Supply (Min)10V
Voltage - Supply (Max)30V
Voltage - Output-
Current - Output / Channel1.4A
Frequency-
Dimming-
ApplicationsLighting
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT8497GS
Related LinksRT84, RT8497GS Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT8497GS Details Description
Related parts for RT8497GS
RES SMD 1.13K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SMC datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 15A 24OUT 6'C datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 378MA 490 MOHM datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2530 WHT 19MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
QUICK MOUNT, 5 POLE WC datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf