Richtek USA Inc. RT9013-12GB
RT9013-12GB picture photo
Mfg. Part Number
RT9013-12GB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.5A SOT23-5
Datasheet Download
RT9013-12GB.pdf
Availability of RT9013-12GB
QUANTITY
RT9013-12GB Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9013-12GB
Internal Part NumberEIS-RT9013-12GB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPb-Free/ Green Product Statement
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.2 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)500mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9013-12GB
Related LinksRT901, RT9013-12GB Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9013-12GB Details Description
Related parts for RT9013-12GB
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
ENDPLATE AP ASK 1 PA BLUE datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 90V 0.30A RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 62A PLUS264 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 5W SMBG datasheet.pdf