Richtek USA Inc. RT9013-33GU5
RT9013-33GU5 picture photo
Mfg. Part Number
RT9013-33GU5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A SC70-5
Datasheet Download
RT9013-33GU5.pdf
Availability of RT9013-33GU5
QUANTITY
RT9013-33GU5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9013-33GU5
Internal Part NumberEIS-RT9013-33GU5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPb-Free/ Green Product Statement
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)500mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9013-33GU5
Related LinksRT9013, RT9013-33GU5 Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9013-33GU5 Details Description
Related parts for RT9013-33GU5
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 13A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
PLUG 7POS 0 DEG BLK/GRN 4.0-5.2 datasheet.pdf
CONN PNL RCPT M12 POST SKT BRN datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 1A SYNC TSOT25 datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 11A 12 datasheet.pdf
CUTTER E503ETST datasheet.pdf
Connector Header 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf