Richtek USA Inc. RT9030A-18GB
RT9030A-18GB picture photo
Mfg. Part Number
RT9030A-18GB
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT23
Datasheet Download
RT9030A-18GB.pdf
Availability of RT9030A-18GB
QUANTITY
RT9030A-18GB Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9030A-18GB
Internal Part NumberEIS-RT9030A-18GB
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)350mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9030A-18GB
Related LinksRT9030, RT9030A-18GB Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9030A-18GB Details Description
Related parts for RT9030A-18GB
CONN RECEPT VERT 80POS 1.27MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 200MW SOD323 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 8TDFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC AMP AUD CLASS D BTL PWRSSO36 datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 11A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 20A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRGHT PIN datasheet.pdf