Richtek USA Inc. RT9058-33GV
RT9058-33GV picture photo
Mfg. Part Number
RT9058-33GV
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-3
Datasheet Download
RT9058-33GV.pdf
Availability of RT9058-33GV
QUANTITY
RT9058-33GV Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9058-33GV
Internal Part NumberEIS-RT9058-33GV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 36V
Current - Limit (Min)115mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9058-33GV
Related LinksRT905, RT9058-33GV Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9058-33GV Details Description
Related parts for RT9058-33GV
IC 12-BIT 200KHZ SMPL A/D 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH REED SPDT .25A 25-35 A/T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG ISOLATED +/-15V DL 12SOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 72K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT WHIP MC 5/8 200-250MHZ 33"CH datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf