Richtek USA Inc. RT9064-25GV
RT9064-25GV picture photo
Mfg. Part Number
RT9064-25GV
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.2A
Datasheet Download
RT9064-25GV.pdf
Availability of RT9064-25GV
QUANTITY
RT9064-25GV Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9064-25GV
Internal Part NumberEIS-RT9064-25GV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input3.5 V ~ 14 V
Current - Limit (Min)240mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9064-25GV
Related LinksRT906, RT9064-25GV Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9064-25GV Details Description
Related parts for RT9064-25GV
CONN HEADER 18POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC INTERFACE BUS TXRX 20-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 9000UF 450V SCREW datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 9.1 OHM 1206 datasheet.pdf
WIRE TO BOARD MINIFIT datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 4.2NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 9.9M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
G9SA-TH301 AC/DC24 datasheet.pdf
CONN SHROUD SMPM W/FLANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf