Richtek USA Inc. RT9073-12GU5
RT9073-12GU5 picture photo
Mfg. Part Number
RT9073-12GU5
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.25A SC70-5
Datasheet Download
RT9073-12GU5.pdf
Availability of RT9073-12GU5
QUANTITY
RT9073-12GU5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9073-12GU5
Internal Part NumberEIS-RT9073-12GU5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)1V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)260mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9073-12GU5
Related LinksRT9073, RT9073-12GU5 Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9073-12GU5 Details Description
Related parts for RT9073-12GU5
TRANSF AUDIO 150/600 150/600 IMP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 1.6A DPAK datasheet.pdf
CABINT VISNCB 15.29X23.62X23.62" datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 250MA 5V datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16L2750 48TQFP datasheet.pdf
CABLE HOUSING 9POS datasheet.pdf
RES 806K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC CTLR HOT SWAP DUAL 24SSOP datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .1W 15MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf