Richtek USA Inc. RT9161-18GV
RT9161-18GV picture photo
Mfg. Part Number
RT9161-18GV
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT23-3
Datasheet Download
RT9161-18GV.pdf
Availability of RT9161-18GV
QUANTITY
RT9161-18GV Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9161-18GV
Internal Part NumberEIS-RT9161-18GV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPb-Free/ Green Product Statement
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.45V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)350mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9161-18GV
Related LinksRT916, RT9161-18GV Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9161-18GV Details Description
Related parts for RT9161-18GV
RES SMD 1.91K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
GDT 3900V 20% 2.5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 62 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.07K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES 68 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC 32CH ANALOG SWITCH 100MQFP datasheet.pdf
CONN LOW PRO 6 POS SELECT datasheet.pdf