Richtek USA Inc. RT9161A-18GG
RT9161A-18GG picture photo
Mfg. Part Number
RT9161A-18GG
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.5A SOT223
Datasheet Download
RT9161A-18GG.pdf
Availability of RT9161A-18GG
QUANTITY
RT9161A-18GG Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9161A-18GG
Internal Part NumberEIS-RT9161A-18GG
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.75V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)500mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9161A-18GG
Related LinksRT9161, RT9161A-18GG Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9161A-18GG Details Description
Related parts for RT9161A-18GG
CONN RECEPT 8POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
LED ARRAY WHT 3000K W/BRD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
TERMINAL PG RING 12-10 1/4 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 990K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 10POS SCREW datasheet.pdf