Richtek USA Inc. RT9164A-15GLR
RT9164A-15GLR picture photo
Mfg. Part Number
RT9164A-15GLR
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1A TO252
Datasheet Download
RT9164A-15GLR.pdf
Availability of RT9164A-15GLR
QUANTITY
RT9164A-15GLR Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9164A-15GLR
Internal Part NumberEIS-RT9164A-15GLR
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - Input3 V ~ 14 V
Current - Limit (Min)1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9164A-15GLR
Related LinksRT9164, RT9164A-15GLR Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9164A-15GLR Details Description
Related parts for RT9164A-15GLR
CABLE D-SUB - AFN09B/AE09G/X datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT 5V 12" datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 20POS datasheet.pdf
STEP BRACKET datasheet.pdf
CAP CER 2.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 10VOUT 75W datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 585MA 280 MOHM datasheet.pdf