Richtek USA Inc. RT9166A-18GG
RT9166A-18GG picture photo
Mfg. Part Number
RT9166A-18GG
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.6A SOT223
Datasheet Download
RT9166A-18GG.pdf
Availability of RT9166A-18GG
QUANTITY
RT9166A-18GG Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9166A-18GG
Internal Part NumberEIS-RT9166A-18GG
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output600mA
Voltage - Dropout (Typical)0.58V @ 600mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.8 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)600mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9166A-18GG
Related LinksRT9166, RT9166A-18GG Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9166A-18GG Details Description
Related parts for RT9166A-18GG
RES 800 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
PELTIER MS5,257,10,15,11,W8 datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.15A UNCASED datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK FOR 45MM BGA datasheet.pdf
CAP CER 130PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf