Richtek USA Inc. RT9169-26GB
RT9169-26GB picture photo
Mfg. Part Number
RT9169-26GB
Brief Description
IC REG LDO 2.6V 0.1A SOT23-5
Datasheet Download
RT9169-26GB.pdf
Availability of RT9169-26GB
QUANTITY
RT9169-26GB Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9169-26GB
Internal Part NumberEIS-RT9169-26GB
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.6V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.45V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)150mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9169-26GB
Related LinksRT916, RT9169-26GB Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9169-26GB Details Description
Related parts for RT9169-26GB
RES 1.20M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CABLE 3POS STRAIGHT SOCKET 5M datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V C0G 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 28VDC datasheet.pdf