Richtek USA Inc. RT9193-45GB
RT9193-45GB picture photo
Mfg. Part Number
RT9193-45GB
Brief Description
IC REG LDO 4.5V 0.3A SOT23-5
Datasheet Download
RT9193-45GB.pdf
Availability of RT9193-45GB
QUANTITY
RT9193-45GB Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9193-45GB
Internal Part NumberEIS-RT9193-45GB
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.22V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)360mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9193-45GB
Related LinksRT919, RT9193-45GB Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9193-45GB Details Description
Related parts for RT9193-45GB
RES SMD 1.2K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC LI-ION CHGR 500MA 4.2V 8-MSOP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD SER 10-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 32 AWG 100 FT VI datasheet.pdf