Richtek USA Inc. RT9818B-18GU3
RT9818B-18GU3 picture photo
Mfg. Part Number
RT9818B-18GU3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC VOLT DETECTOR 1.8V SC70-3
Datasheet Download
RT9818B-18GU3.pdf
Availability of RT9818B-18GU3
QUANTITY
RT9818B-18GU3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9818B-18GU3
Internal Part NumberEIS-RT9818B-18GU3
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout35 ms Minimum
Voltage - Threshold1.8V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-70, SOT-323
Supplier Device PackageSC-70-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9818B-18GU3
Related LinksRT9818, RT9818B-18GU3 Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9818B-18GU3 Details Description
Related parts for RT9818B-18GU3
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 30W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf