Richtek USA Inc. RT9818B-27GB
RT9818B-27GB picture photo
Mfg. Part Number
RT9818B-27GB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC VOLT DETECTOR 2.7V SOT23-5
Datasheet Download
RT9818B-27GB.pdf
Availability of RT9818B-27GB
QUANTITY
RT9818B-27GB Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9818B-27GB
Internal Part NumberEIS-RT9818B-27GB
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout35 ms Minimum
Voltage - Threshold2.7V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9818B-27GB
Related LinksRT9818, RT9818B-27GB Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9818B-27GB Details Description
Related parts for RT9818B-27GB
RELAY GEN PURPOSE 4PST 4A 12V datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 3/8 UNF 4-20MA datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 7A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 118K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf