C&K Components RTAC30112B12AD25S
RTAC30112B12AD25S picture photo
Mfg. Part Number
RTAC30112B12AD25S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP 12POS 25MM SLD
Datasheet Download
RTAC30112B12AD25S.pdf
Availability of RTAC30112B12AD25S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RTAC30112B12AD25S Order Process
Ship out your order
Specifications of RTAC30112B12AD25S
Internal Part NumberEIS-RTAC30112B12AD25S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package46
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesRTA
Number of Positions12
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC60V
Voltage Rating - DC60V
Actuator TypeRound (5.9mm Dia)
Actuator Length25.00mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialBrass
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel18.70mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 10.20mm Dia
Operating Force, Torque5 N-cm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTAC30112B12AD25S
Related LinksRTAC3011, RTAC30112B12AD25S Datasheet, C&K Components Distributor
RTAC30112B12AD25S Details Description
Related parts for RTAC30112B12AD25S
CONN HEADER 5POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 14SO datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO15 datasheet.pdf
RES SMD 1.13KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT SOLDER NONSHO datasheet.pdf
RES 4.87 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SS TIMR ON DLY, 5M ADJ, 12VAC/DC datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf