C&K Components RTAP30BCSSD50S
RTAP30BCSSD50S picture photo
Mfg. Part Number
RTAP30BCSSD50S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY BINARY 50MM PCB
Datasheet Download
RTAP30BCSSD50S.pdf
Availability of RTAP30BCSSD50S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RTAP30BCSSD50S Order Process
Ship out your order
Specifications of RTAP30BCSSD50S
Internal Part NumberEIS-RTAP30BCSSD50S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesRTA
Number of Positions-
Index StopsContinuous
Number of Decks1
Number of Poles per Deck-
Circuit per DeckBCD with Complement
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC60V
Voltage Rating - DC60V
Actuator TypeRound (5.9mm Dia)
Actuator Length50.00mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialBrass
Contact FinishSilver
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel12.60mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque5 N-cm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTAP30BCSSD50S
Related LinksRTAP30B, RTAP30BCSSD50S Datasheet, C&K Components Distributor
RTAP30BCSSD50S Details Description
Related parts for RTAP30BCSSD50S
IC DELAY LINE 50NS 16SOIC datasheet.pdf
IC PLL AM/FM W/1 SWITCH 16-SSOP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 300MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 6.3V JB 01005 datasheet.pdf
IC OFFLINE LED DRIVER DIM SOIC datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADF4159 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP 1F 5.5V T/H datasheet.pdf
S1DX POWER ONE SHOT 2 FORM C datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf