C&K Components RTAP36110B10SD25S
RTAP36110B10SD25S picture photo
Mfg. Part Number
RTAP36110B10SD25S
Brief Description
SWITCH ROTARY SP 10POS 25MM PCB
Datasheet Download
RTAP36110B10SD25S.pdf
Availability of RTAP36110B10SD25S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RTAP36110B10SD25S Order Process
Ship out your order
Specifications of RTAP36110B10SD25S
Internal Part NumberEIS-RTAP36110B10SD25S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesRTA
Number of Positions10
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP10T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC60V
Voltage Rating - DC60V
Actuator TypeRound (5.9mm Dia)
Actuator Length25.00mm
Angle of Throw36°
Features-
Depth Behind Panel12.60mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTAP36110B10SD25S
Related LinksRTAP3611, RTAP36110B10SD25S Datasheet, C&K Components Distributor
RTAP36110B10SD25S Details Description
Related parts for RTAP36110B10SD25S
CONN SPRING CONT 60 POS .197 SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
CYLINDER MTG BRACKET datasheet.pdf
RES 475 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWESROTARY datasheet.pdf
NTC 33000 OHMS 10% 1206 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 516BGA datasheet.pdf
68000UF 25V 50X80MM 85C 10000H datasheet.pdf