C&K Components RTAP4ES10M25NS
RTAP4ES10M25NS picture photo
Mfg. Part Number
RTAP4ES10M25NS
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
RTAP4ES10M25NS.pdf
Availability of RTAP4ES10M25NS
QUANTITY
RTAP4ES10M25NS Order Process
Ship out your order
Specifications of RTAP4ES10M25NS
Internal Part NumberEIS-RTAP4ES10M25NS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package48
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesRTA
Number of Positions10
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck-
Circuit per DeckBCD with Complement
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC60V
Voltage Rating - DC60V
Actuator TypeRound (6mm Dia), Slotted
Actuator Length25.00mm
Angle of Throw36°
Contact MaterialBrass
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel12.60mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 10.20mm Dia
Operating Force, Torque5 N-cm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTAP4ES10M25NS
Related LinksRTAP4ES, RTAP4ES10M25NS Datasheet, C&K Components Distributor
RTAP4ES10M25NS Details Description
Related parts for RTAP4ES10M25NS
RES ARRAY 4 RES 18K OHM 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 10W datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 1A TO220AB datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF GRN TRI BLK datasheet.pdf
TM40-57 TRANSFORMER datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf