| Internal Part Number | EIS-RTD34005F | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Category | Relays | |
| Family | Power Relays, Over 2 Amps | |
| Series | RT1 | |
| Packaging | Tube | |
| Relay Type | General Purpose | |
| Coil Type | Non Latching | |
| Coil Current | 80.6mA | |
| Coil Voltage | 5VDC | |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) | |
| Contact Rating (Current) | 16A | |
| Switching Voltage | 400VAC - Max | |
| Turn On Voltage (Max) | 3.5 VDC | |
| Turn Off Voltage (Min) | 0.5 VDC | |
| Operate Time | 8ms | |
| Release Time | 6ms | |
| Features | Insulation - Class F, Sealed - Fully | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Contact Material | Silver Nickel (AgNi) | |
| Coil Power | 403 mW | |
| Coil Resistance | 62 Ohms | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | RTD34005F | |
 | 3-146255-0 | CONN HDR BRKWAY 60POS .100 DUAL | datasheet.pdf | |