C&K Components RTE0200N04
RTE0200N04 picture photo
Mfg. Part Number
RTE0200N04
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SLOT SEALED 2POS
Datasheet Download
RTE0200N04.pdf
Availability of RTE0200N04
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RTE0200N04 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTE0200N04
Internal Part NumberEIS-RTE0200N04
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRTV Versions 07/Apr/2015
PCN Design/SpecificationRTE New Marking 15/Aug/2007
RTE02, 03 Color 26/Jun/2009
Standard Package65
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesRTE
PackagingTube
CircuitSPDT
Number of Positions2
Current Rating100mA
Voltage Rating30VDC
Actuator TypeRotary for Tool
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialBronze
Contact FinishGold
Height Above Board0.167" (4.25mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Length0.291" (7.40mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life1,500 Steps
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTE0200N04
Related LinksRTE02, RTE0200N04 Datasheet, C&K Components Distributor
RTE0200N04 Details Description
Related parts for RTE0200N04
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
INDICATOR 24V 6MM PROMINENT WHT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 72A TO-247 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 2% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 4.5K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf