C&K Components RTE0200N04
RTE0200N04 picture photo
Mfg. Part Number
RTE0200N04
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SLOT SEALED 2POS
Datasheet Download
RTE0200N04.pdf
Availability of RTE0200N04
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RTE0200N04 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTE0200N04
Internal Part NumberEIS-RTE0200N04
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRTV Versions 07/Apr/2015
PCN Design/SpecificationRTE New Marking 15/Aug/2007
RTE02, 03 Color 26/Jun/2009
Standard Package65
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesRTE
PackagingTube
CircuitSPDT
Number of Positions2
Current Rating100mA
Voltage Rating30VDC
Actuator TypeRotary for Tool
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialBronze
Contact FinishGold
Height Above Board0.167" (4.25mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Length0.291" (7.40mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life1,500 Steps
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTE0200N04
Related LinksRTE02, RTE0200N04 Datasheet, C&K Components Distributor
RTE0200N04 Details Description
Related parts for RTE0200N04
IC FIFO 65536X18 LP 15NS 64QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
R5M, ROPE ONLY 5M datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 390MA 500 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 7.6VWM 14.5VC SQMELF datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE GP 600V 2X5A TO-263AC datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 5% 440VAC5 datasheet.pdf