C&K Components RTE0212R05
RTE0212R05 picture photo
Mfg. Part Number
RTE0212R05
Brief Description
SWITCH ROTARY DIP
Datasheet Download
RTE0212R05.pdf
Availability of RTE0212R05
QUANTITY
RTE0212R05 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTE0212R05
Internal Part NumberEIS-RTE0212R05
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package1,950
Number of Positions2
Current Rating100mA
Voltage Rating50VDC
Actuator TypeRotary with Shaft
Actuator LevelRaised
Contact MaterialBronze
Contact FinishSilver
Height Above Board-
Mounting TypeThrough Hole, Reverse
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
Body MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Length0.291" (7.40mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTE0212R05
Related LinksRTE02, RTE0212R05 Datasheet, C&K Components Distributor
RTE0212R05 Details Description
Related parts for RTE0212R05
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 220W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 127 TYPEA 10POS datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS datasheet.pdf