C&K Components RTE1000N33
RTE1000N33 picture photo
Mfg. Part Number
RTE1000N33
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SLOTTED GRAY CODE
Datasheet Download
RTE1000N33.pdf
Availability of RTE1000N33
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RTE1000N33 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTE1000N33
Internal Part NumberEIS-RTE1000N33
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRTE Series 02/Jun/2009
PCN Design/SpecificationRTE New Marking 15/Aug/2007
Standard Package65
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesRTE
PackagingTube
CircuitGray Code
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating30VDC
Actuator TypeRotary for Tool
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialBronze
Contact FinishGold
Height Above Board0.167" (4.25mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Length0.291" (7.40mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life20,000 Steps
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTE1000N33
Related LinksRTE10, RTE1000N33 Datasheet, C&K Components Distributor
RTE1000N33 Details Description
Related parts for RTE1000N33
IC REG LDO ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
LED LIGHT SHIELD datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf