C&K Components RTE1002V14
RTE1002V14 picture photo
Mfg. Part Number
RTE1002V14
Brief Description
SWITCH ROTARY R/A BCD GOLD
Datasheet Download
RTE1002V14.pdf
Availability of RTE1002V14
QUANTITY
RTE1002V14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTE1002V14
Internal Part NumberEIS-RTE1002V14
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
SeriesRTE
PackagingBulk
CircuitBCD
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating30VDC
Actuator TypeRotary with Shaft
Actuator LevelRaised
Contact MaterialBronze
Contact FinishGold
Height Above Board0.335" (8.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
Body MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Length0.291" (7.40mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTE1002V14
Related LinksRTE10, RTE1002V14 Datasheet, C&K Components Distributor
RTE1002V14 Details Description
Related parts for RTE1002V14
CAP CER 2.2UF 100V X7R SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.7A 18.3 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 2.5W .001% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL QL10 JUMPER BAR FOR ST5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOT23 datasheet.pdf