C&K Components RTE1602N44
RTE1602N44 picture photo
Mfg. Part Number
RTE1602N44
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY 16POS HEX 30V
Datasheet Download
RTE1602N44.pdf
Availability of RTE1602N44
QUANTITY
RTE1602N44 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTE1602N44
Internal Part NumberEIS-RTE1602N44
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
PCN Design/SpecificationRTE New Marking 15/Aug/2007
Standard Package65
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesRTE
PackagingTube
CircuitHexadecimal
Number of Positions16
Current Rating100mA
Voltage Rating30VDC
Actuator TypeRotary with Shaft
Actuator LevelRaised
Contact MaterialBronze
Contact FinishGold
Height Above Board0.321" (8.15mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Length0.291" (7.40mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life20,000 Steps
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTE1602N44
Related LinksRTE16, RTE1602N44 Datasheet, C&K Components Distributor
RTE1602N44 Details Description
Related parts for RTE1602N44
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 30POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4.6MM ROUND T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf