TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RTH34012
RTH34012 picture photo
Mfg. Part Number
RTH34012
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Datasheet Download
RTH34012.pdf
Availability of RTH34012
QUANTITY
RTH34012 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTH34012
Internal Part NumberEIS-RTH34012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesRTH, SCHRACK
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current33.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage400VAC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time8ms
Release Time6ms
FeaturesInsulation - Class F
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
Coil Power400 mW
Coil Resistance360 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTH34012
Related LinksRTH3, RTH34012 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
RTH34012 Details Description
Related parts for RTH34012
IC MCU 8BIT ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
MODULE POWER 50A 600V 3PH BRIDGE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 5.0MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 10POS datasheet.pdf