Rohm Semiconductor RTL020P02TR
RTL020P02TR picture photo
Mfg. Part Number
RTL020P02TR
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 20V 2A TUMT6
Datasheet Download
RTL020P02TR.pdf
Availability of RTL020P02TR
QUANTITY
RTL020P02TR Order Process
Ship out your order
Specifications of RTL020P02TR
Internal Part NumberEIS-RTL020P02TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMOSFETs
Featured ProductECOMOS™ Series MOSFETs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate, 2.5V Drive
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs135 mOhm @ 2A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs4.9nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds430pF @ 10V
Power - Max1W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Flat Leads
Supplier Device PackageTUMT6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTL020P02TR
Related LinksRTL02, RTL020P02TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RTL020P02TR Details Description
Related parts for RTL020P02TR
IC EEPROM 2KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
THERM NC 120C LEAD FRAME 2SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
INDICATOR NEON RED PANEL MNT datasheet.pdf
RES 332 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 4HXSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ24 25 SLVR datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 SKT RECP datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 3.8GHZ PLL datasheet.pdf