Vishay Sfernice RTO020F15R00JTE3
RTO020F15R00JTE3 picture photo
Mfg. Part Number
RTO020F15R00JTE3
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 20W 5% TO220
Datasheet Download
RTO020F15R00JTE3.pdf
Availability of RTO020F15R00JTE3
QUANTITY
RTO020F15R00JTE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTO020F15R00JTE3
Internal Part NumberEIS-RTO020F15R00JTE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRTO Power Thick Film Resistors 20 W and 50 W
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRTO 20
PackagingTube
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.398" L x 0.177" W (10.10mm x 4.50mm)
Height0.606" (15.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTO020F15R00JTE3
Related LinksRTO020F1, RTO020F15R00JTE3 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
RTO020F15R00JTE3 Details Description
Related parts for RTO020F15R00JTE3
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 25 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 3.4A TO-220F datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC R6 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
EU WALL ADAPTER CLIP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 500MW SOD80 datasheet.pdf