Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RTSN-M2-20-5-1
RTSN-M2-20-5-1 picture photo
Mfg. Part Number
RTSN-M2-20-5-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M2 NYLON 20MM
Datasheet Download
RTSN-M2-20-5-1.pdf
Availability of RTSN-M2-20-5-1
QUANTITY
RTSN-M2-20-5-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTSN-M2-20-5-1
Internal Part NumberEIS-RTSN-M2-20-5-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesRTSN
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM2
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.197" (5.00mm)
Between Board Height0.787" (20.00mm)
Length - Overall0.787" (20.00mm)
Features-
MaterialNylon
Plating-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTSN-M2-20-5-1
RTSN-M2-20-5-1 Details Description
Related parts for RTSN-M2-20-5-1
RES SMD 21 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 90A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 26.1KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SPST 6 SEC LOW PROFILE datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LOW HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 1W 2516 WIDE datasheet.pdf
2WAY SNAP PLUG LOOSE TIN PLTD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
MICRO 25C P 36" YEL JACKS NI datasheet.pdf