Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RTSN-M2-31-5-1
RTSN-M2-31-5-1 picture photo
Mfg. Part Number
RTSN-M2-31-5-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M2 NYLON 31MM
Datasheet Download
RTSN-M2-31-5-1.pdf
Availability of RTSN-M2-31-5-1
QUANTITY
RTSN-M2-31-5-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTSN-M2-31-5-1
Internal Part NumberEIS-RTSN-M2-31-5-1
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM2
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.197" (5.00mm)
Between Board Height1.220" (31.00mm)
Length - Overall1.220" (31.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTSN-M2-31-5-1
RTSN-M2-31-5-1 Details Description
Related parts for RTSN-M2-31-5-1
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC ESD/EMI PROT DIODE datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT SKT datasheet.pdf