Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RTSN-M3-10-7-1
RTSN-M3-10-7-1 picture photo
Mfg. Part Number
RTSN-M3-10-7-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M3 NYLON 10MM
Datasheet Download
RTSN-M3-10-7-1.pdf
Availability of RTSN-M3-10-7-1
QUANTITY
RTSN-M3-10-7-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTSN-M3-10-7-1
Internal Part NumberEIS-RTSN-M3-10-7-1
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.276" (7.00mm)
Between Board Height0.394" (10.00mm)
Length - Overall0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTSN-M3-10-7-1
RTSN-M3-10-7-1 Details Description
Related parts for RTSN-M3-10-7-1
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf