Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RTSN-M3-14-6-1
RTSN-M3-14-6-1 picture photo
Mfg. Part Number
RTSN-M3-14-6-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M3 NYLON 14MM
Datasheet Download
RTSN-M3-14-6-1.pdf
Availability of RTSN-M3-14-6-1
QUANTITY
RTSN-M3-14-6-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTSN-M3-14-6-1
Internal Part NumberEIS-RTSN-M3-14-6-1
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.236" (6.00mm)
Between Board Height0.551" (14.00mm)
Length - Overall0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTSN-M3-14-6-1
RTSN-M3-14-6-1 Details Description
Related parts for RTSN-M3-14-6-1
FIXED IND 4.3UH 8A 14.1 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
8360-6 C/O PLUNGER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
06 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
VARISTOR 7MM EPOXY 800A 35.1V datasheet.pdf