Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RTSN-M3-43-6-1
RTSN-M3-43-6-1 picture photo
Mfg. Part Number
RTSN-M3-43-6-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M3 NYLON 43MM
Datasheet Download
RTSN-M3-43-6-1.pdf
Availability of RTSN-M3-43-6-1
QUANTITY
RTSN-M3-43-6-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTSN-M3-43-6-1
Internal Part NumberEIS-RTSN-M3-43-6-1
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.236" (6.00mm)
Between Board Height1.693" (43.00mm)
Length - Overall1.693" (43.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTSN-M3-43-6-1
RTSN-M3-43-6-1 Details Description
Related parts for RTSN-M3-43-6-1
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 8400UF 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf