Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RTSN-M4-40-7-1
RTSN-M4-40-7-1 picture photo
Mfg. Part Number
RTSN-M4-40-7-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M4 NYLON 40MM
Datasheet Download
RTSN-M4-40-7-1.pdf
Availability of RTSN-M4-40-7-1
QUANTITY
RTSN-M4-40-7-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTSN-M4-40-7-1
Internal Part NumberEIS-RTSN-M4-40-7-1
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.276" (7.00mm)
Between Board Height1.575" (40.00mm)
Length - Overall1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTSN-M4-40-7-1
RTSN-M4-40-7-1 Details Description
Related parts for RTSN-M4-40-7-1
TRANSFORMER 120CT:3.2 10.0MADC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 19MHZ 8LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 156K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf