Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RTSN-M4-43-7-1
RTSN-M4-43-7-1 picture photo
Mfg. Part Number
RTSN-M4-43-7-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M4 NYLON 43MM
Datasheet Download
RTSN-M4-43-7-1.pdf
Availability of RTSN-M4-43-7-1
QUANTITY
RTSN-M4-43-7-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTSN-M4-43-7-1
Internal Part NumberEIS-RTSN-M4-43-7-1
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.276" (7.00mm)
Between Board Height1.693" (43.00mm)
Length - Overall1.693" (43.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTSN-M4-43-7-1
RTSN-M4-43-7-1 Details Description
Related parts for RTSN-M4-43-7-1
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
SHROUDED HEADER 24 POS RT ANGLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 5A TO-220F datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 414VC DO201A datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
5+ 5 DIL SMT PICK/PLACE HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf