Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RTSN-M4-44-7-1
RTSN-M4-44-7-1 picture photo
Mfg. Part Number
RTSN-M4-44-7-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M4 NYLON 44MM
Datasheet Download
RTSN-M4-44-7-1.pdf
Availability of RTSN-M4-44-7-1
QUANTITY
RTSN-M4-44-7-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTSN-M4-44-7-1
Internal Part NumberEIS-RTSN-M4-44-7-1
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.276" (7.00mm)
Between Board Height1.732" (44.00mm)
Length - Overall1.732" (44.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTSN-M4-44-7-1
RTSN-M4-44-7-1 Details Description
Related parts for RTSN-M4-44-7-1
CONN HEADER .100 DUAL R/A 14POS datasheet.pdf
IC SW REG TFT-LCD TRPL ADJ10MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO204AC datasheet.pdf
RES 56.0K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RECEIVER MOD IR REMOTE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC 30/60 MC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf