Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RTSN-M4-56-7-1
RTSN-M4-56-7-1 picture photo
Mfg. Part Number
RTSN-M4-56-7-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M4 NYLON 56MM
Datasheet Download
RTSN-M4-56-7-1.pdf
Availability of RTSN-M4-56-7-1
QUANTITY
RTSN-M4-56-7-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTSN-M4-56-7-1
Internal Part NumberEIS-RTSN-M4-56-7-1
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.276" (7.00mm)
Between Board Height2.205" (56.00mm)
Length - Overall2.205" (56.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTSN-M4-56-7-1
RTSN-M4-56-7-1 Details Description
Related parts for RTSN-M4-56-7-1
CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.45A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CHRM NUT REP ANT KIT 746-894MHZ datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 5TSOP datasheet.pdf