Honeywell Sensing and Productivity Solutions RTY180LVNBA
RTY180LVNBA picture photo
Mfg. Part Number
RTY180LVNBA
Manufacturer
Product Category
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Brief Description
SENSOR HALL EFFECT ROTARY
Datasheet Download
RTY180LVNBA.pdf
Availability of RTY180LVNBA
QUANTITY
RTY180LVNBA Order Process
Ship out your order
Specifications of RTY180LVNBA
Internal Part NumberEIS-RTY180LVNBA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationRTY Series 12/Feb/2015
RTY Series Material Change 12/Feb/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPosition Sensors - Angle, Linear Position Measuring
SeriesRTY
For MeasuringRotary Position
TechnologyHall Effect
Rotation Angle - Electrical, Mechanical180° (±90°), Continuous
Linear Range-
OutputAnalog Voltage
Output SignalClockwise Increase
Actuator TypeFlatted Shaft
Linearity±1%
Resistance (Ohms)-
Resistance Tolerance-
Voltage - Supply5V
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTY180LVNBA
Related LinksRTY18, RTY180LVNBA Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
RTY180LVNBA Details Description
Related parts for RTY180LVNBA
RES 270K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 25A 1000V GBPC-W datasheet.pdf
FUSE 15A 750V 20X127MM FERRULE datasheet.pdf
CONN AC/DC 3W 9VOUT SINGLE T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf
TVS DIODES 24VWM 41VC SOT323 datasheet.pdf
3300UF 400V 76X146MM 105C 5000H datasheet.pdf