Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RU1608FR010CS
RU1608FR010CS picture photo
Mfg. Part Number
RU1608FR010CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
RU1608FR010CS.pdf
Availability of RU1608FR010CS
QUANTITY
RU1608FR010CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RU1608FR010CS
Internal Part NumberEIS-RU1608FR010CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RU1608FR010CS
Related LinksRU1608, RU1608FR010CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RU1608FR010CS Details Description
Related parts for RU1608FR010CS
IC ADC LP 5V 12-BIT SRL 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.085 OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 164 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC726LC3C datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf