Nichicon RUA1V120MLG
RUA1V120MLG picture photo
Mfg. Part Number
RUA1V120MLG
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 12UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
RUA1V120MLG.pdf
Availability of RUA1V120MLG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RUA1V120MLG Order Process
Ship out your order
Specifications of RUA1V120MLG
Internal Part NumberEIS-RUA1V120MLG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, UA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RUA1V120MLG
Related LinksRUA1V, RUA1V120MLG Datasheet, Nichicon Distributor
RUA1V120MLG Details Description
Related parts for RUA1V120MLG
SCREWDRIVER TORX TR T10S 7.52" datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DL US8 datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM SMD AU 40POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
TV 4C 4#16 PIN PLUG datasheet.pdf
Isolated Sub-Miniature 1W Dual Output DC/DC Converters datasheet.pdf