Nichicon RUB1E150MLG
RUB1E150MLG picture photo
Mfg. Part Number
RUB1E150MLG
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 15UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
RUB1E150MLG.pdf
Availability of RUB1E150MLG
QUANTITY
RUB1E150MLG Order Process
Ship out your order
Specifications of RUB1E150MLG
Internal Part NumberEIS-RUB1E150MLG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, UB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RUB1E150MLG
Related LinksRUB1E, RUB1E150MLG Datasheet, Nichicon Distributor
RUB1E150MLG Details Description
Related parts for RUB1E150MLG
CONN HEADER .100 SINGL R/A 16POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC SWITCH HIGH SIDE 1CH SOP-J8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 4.22M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf