TE Connectivity Raychem Circuit Protection RUEF185-2
RUEF185-2 picture photo
Mfg. Part Number
RUEF185-2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH PTC RESET 1.85A T/R
Datasheet Download
RUEF185-2.pdf
Availability of RUEF185-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RUEF185-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RUEF185-2
Internal Part NumberEIS-RUEF185-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max30V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1.85A
Current - Trip (It)3.7A
R Min/Max0.030 ~ 0.060 Ohm
Time to Trip8.7s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RUEF185-2
Related LinksRUEF, RUEF185-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
RUEF185-2 Details Description
Related parts for RUEF185-2
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN INV SOCKET 2-FB 90POS 5ROW datasheet.pdf
WHIP MC 1/2 137-149MHZ datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 800MA 288 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
WIRE DUCT SLOTTED datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 2.5UF 10% 1.275KV RAD datasheet.pdf