Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RUK1608FR015CS
RUK1608FR015CS picture photo
Mfg. Part Number
RUK1608FR015CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 1% 1/3W 0603
Datasheet Download
RUK1608FR015CS.pdf
Availability of RUK1608FR015CS
QUANTITY
RUK1608FR015CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RUK1608FR015CS
Internal Part NumberEIS-RUK1608FR015CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRUK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RUK1608FR015CS
Related LinksRUK1608, RUK1608FR015CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RUK1608FR015CS Details Description
Related parts for RUK1608FR015CS
IC REG LDO 3V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 8K FLASH 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SPDT 10A HINGLE LEVER TAB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 45K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1A 480 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 775MA 140 MOHM datasheet.pdf