Rohm Semiconductor RUL035N02TR
RUL035N02TR picture photo
Mfg. Part Number
RUL035N02TR
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 20V 3.5A TUMT6
Datasheet Download
RUL035N02TR.pdf
Availability of RUL035N02TR
QUANTITY
RUL035N02TR Order Process
Ship out your order
Specifications of RUL035N02TR
Internal Part NumberEIS-RUL035N02TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductECOMOS™ Series MOSFETs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate, 1.5V Drive
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C3.5A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs43 mOhm @ 3.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs5.7nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds460pF @ 10V
Power - Max1W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Flat Leads
Supplier Device PackageTUMT6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RUL035N02TR
Related LinksRUL03, RUL035N02TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RUL035N02TR Details Description
Related parts for RUL035N02TR
LIGHT PIPE 3MM 3POS RA ROUND datasheet.pdf
IC CTLR HOTSWAP DUAL 16-SSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 500V 30A TO3P datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf